Forum Forum na którym są omawiane gry na pc Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 JAk podrkręcić procesor Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Piasek
Administrator



Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 165 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Zadupia

PostWysłany: Pią 17:52, 02 Lut 2007 Powrót do góry

Version 1.00
Jak wiemy, prawie każda część w naszym PeCecie ma zapas mocy. Taką częścią jest także procesor. Zazwyczaj, z każdego procesora można coś wydusić więcej niż fabryka dała.
Nie zapominajmy także o tym, że jak chcemy uzyskać większą moc, to trzeba więcej jej dostarczyć. Także jeśli posiadasz zasilacz tani zasilacz (niemarkowy, lub firmy Q-Tec, Codegen, Fl) to nie polecam podkręcać, bo bardzo często w takich przypadkach o ile komputer może działać bez podkręcania ( o/c ) to po przetaktowaniu może odmówić posłuszeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych] znajdziemy, kalkulator którym możemy zorientować się mniej więcej, czy overclocking ma sens - jeżeli wyjdzie Ci pobór w granicy mocy Twojego zasilacza, to pomyśl o jego wymianie.

Z tańszych zasilaczy polecam Fortron 400W - niestety do kupiena już tylko na allegro.
Z lepszych to Topower, Antec, Seasonic - po prawdzie każdy z tych zasilaczy doskonale trzyma napięcia, kwestią będzie tylko gust.

Oczywiście nie obejdzie się bez lepszego chłodzenia - szczególnie, gdy posiadasz box'owy coolerek (te które dostałeś razem z procesorem). Są one zazwyczaj stworzone tak, by chłodzić tylko procesor z którym został zapakowany.
Do mniej hardcore'owego o/c polecałbym serię Pentagram Freezone - są dosyć tanie i wydajne, a do głośnych tez nie należą.
Do mocniejszego przetaktowania procesora polecałbym [link widoczny dla zalogowanych]

Oczywiście jakoś to ciepło trzeba przenieśc, czyli potrzebna nam jest także pasta, polecałbym Arctic Silver 5 - bez problemu do znalezienia prawie w każdym sklepie.

Przejdźmy do rzeczy.

Taktowanie procesora otrzymujemy poprzez mnożnenie mnożnikiem z FSB (Front side bus) [jest to główna magistrala łącząca procesor z pozostałymi komponentami]
Overclocking będę podawał na przykładzie już stareńkiego Athlona XP 2500+ (jądro Barton).

Pokażę kilka screen'ów jak to wygląda u mnie w biosie
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
MENU DO ZMIANY NAPIECIA ORAZ MNOŻNIKA<<tu nie mogłem dać zdjecia:( niewiem czemu niechcialo sie ładowaćSad
[link widoczny dla zalogowanych]


Podkręcając procesor podnosimy najczęściej FSB( W moim przypadku wchodzimy w advanced chipset features i zmieniamy cpu fsb clock) - bo jest w 95% jest możliwość jego zmiany.
Podnosząc FSB, podnosi się nam też wydajność całego systemu (w tym pamięci). Lecz trzeba pamiętać o timingach (sądze że to już jest wątek na inny temat). Więc jeśli w moim 2500+ ( który standardowo ma 1833MHz) i posiada fsb 166(relatywnie 333MHz) oraz mnożnik 11 podniesiemy FSB do 170 to otrzymamy taktowanie procesora 1870Mhz.
Overclocking polega na metodzie prób i błędów. Podnosimy FSB co 2-3Mhz i monitorujemy temperaturę czy aby nie jest ona za duża. Ponadto uruchamiamy benchmark - najlepiej 3DMark06 i patrzymy, czy nic się nie dzieje (praktycznie gdy procesor jest zbyt mocno przetaktowany to albo system się zawiesi, albo komputer sam się wyłaczy).
Do testowania polecam także prime95 - dobrze wygrzewa procesor i sprawdza czy moze działać na takich ustawieniach. W pewnym momencie, gdy komputer odmówi posłuszeństwa i nie chce się uruchomić pytamy się "co teraz?".
Otóż teraz należy zresetować bios (poprzez przełozenie zworki odpowiedzialnej za reset biosu lub wyjęcie bateryjki z płyty głównej). Następnie aby otrzymać lepsze wyniki należy podnieść Vcore czyli napięcie rdzenia procesora. W moim przypadku standardowe napięcie to 1.65V. Mam możliwość regulacji co 0.025V.
Napięcie podnosimy OSTROŻNIE np. co 0.025V i sprawdzamy, czy system się podniesie.
Niektóre procesory mogą posiadać też odblokowany mnożnik. Można go używać do przetaktowania wtedy, kiedy pamięci już odmawiają posłuszeństwa, a procesor mógłby coś jeszcze z siebie dac. np. zamiast 11x200Mhz dajemy 13x170. Jeśli posiadasz np. Athlona 64, wysokość FSB będzie oczywiscie wyższa.
Najlepsze wyniki osiąga się poprzez podnoszenie FSB - dotyczy athlonów XP. System będzie sprawniej chodził jeżeli mamy taktowanie uzyskane poprzez 11x200Mhz niż 13x170Mhz. W Athlonach XP zalecane jest "puszczanie" synchroniczne pamięci i FSB. Oznacza to, że taktowanie pamięci ma byc równe szynie FSB. W biose można to ustawic poprzez 1:1 (widoczne na screen'ie do zmiany FSB). W Athlonach 64 mogą byc pamięci asynchronicznie, poniewaz tam jest zupełnie inna technologia i nie zanotujemy jakiegoś większego spadku wydajności.

Można zauważyc, że wynik jaki uzyskałem to 2200Mhz, które daje według oznaczeń AMD 3200+. Pamięci są puszczone synchronicznie. Temperatura w stresie nie przekracza 50C.Niestety nie mogę mocniej podkręcic ponieważ mam słaby zasilacz,i nie jest on w stanie zapewnic stabilnego napięcia dla procesora.

Nie polecam zmieniac częstotliwości AGP i napięcia na port AGP ExclamationExclamation Możesz przez to uszkodzic sam port jak i kartę która się w nim znajduje ExclamationExclamation Dlatego zalecam zablokowanie zmiany tych wartości, poniewaz nie raz wraz z zwiększaniem FSB ta wartość również ulega zmianie ExclamationExclamation

WSZYSTKO ROBISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ExclamationExclamation

Image
Image


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)